شهرمن آنلاین- مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان کرمانشاه از نصب ترانسفورماتورهای100کیلو ولت آمپر و کنتور فهام جهت راه اندازی نیروگاه خورشیدی ۵۰ کیلوواتی در نيروگاه گازی زاگرس کرمانشاه خبر داد.

محمد مرادی اظهار داشت: انرژی خورشیدی یکی از منابع انرژی های تجدیدپذیر و از مهمترین آنها می باشد که کشور ما با پتانسیل بالا در زمینه انرژی خورشیدی معرفی شده و استفاده از تجهیزات خورشیدی مناسب بوده که میتواند بخشی از انرژی مورد نیاز کشور را تأمین نماید.

وی گفت: ضریب تولید یک کیلووات پنل خورشیدی در استان کرمانشاه به طور تقریبی 5 خواهد بود و این بدان معنا است که بطور میانگین هر یک کیلو وات پنل خورشیدی در طول روز 5 کیلو وات ساعت برق تولید می کند که در برخی نقاط استان این عدد بیشتر  است.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان کرمانشاه بیان کرد: این شرکت بر اساس توافق نامه منعقد شده با سازمان انرژی های تجدید پذیر و بهره وری انرژی ایران مجری طرح خرید تضمینی برق از مشترکین در محدوده شبکه تحت پوشش خود می باشد.

وی عنوان کرد: فرآیند اجرایی خرید تضمینی برق نیروگاه های خورشیدی از مشترکین بر اساس نرم افزار مهرسان انجام می گیرد و همچنین هزینه های ساخت نیروگاه خورشیدی را بطور کلی می توان به سه بخش طراحی، تجهیزات و نصب و اجرا تقسیم بندی نمود.

 مرادی در رابطه با طرح احداث سامانه‌های حمایتی خورشیدی بیان داشت: طرح ۵ کیلوواتی مصوب معاون اول رئیس‌جمهور است که بر اساس این مصوبه، در مردادماه سال گذشته با حضور نهادهای حمایتی کمیته امداد امام (ره) و سازمان بهزیستی، بسیج سازندگی، و شرکت ساتبا (نماینده وزارت نیرو) تفاهم‌نامه‌ای در حضور معاون اول رئیس‌جمهور مبادله شد.

وی افزود: این مصوبه تأکید دارد ۵۵۰ هزار سامانه یا نیروگاه خورشیدی ۵ کیلوواتی حمایتی در طول ۵ سال توسط نهادهای حمایتی طرف تفاهم‌نامه ساخته شود، در واقع هر سال ۱۱۰ هزار نیروگاه خورشیدی با همکاری نهادهای حمایتی و البته مساعدت ساتبا به نمایندگی وزارت نیرو ساخته می‌شود.

 مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان کرمانشاه تاکید داشت: فاز اول نیروگاه های حمایتی با اختصاص سهمیه 5000 ساختگاه 5 کیلوواتی به استان کرمانشاه اختصاص یافته است، که با تلاش تمامی دستگاههای ذیربط حدود 2000 ساختگاه بازدید گردیده و برای 700 مورد آنها قرارداد خرید تضمینی 20 ساله بین متقاضی و ساتبا عقد گردیده است.

مرادی اظهار داشت: در همین راستا نصب ترانسفورماتور ۱۰۰ و کنتور فهام جهت راه اندازی نیروگاه خورشیدی ۵۰ کیلوواتی در نيروگاه گازی زاگرس کرمانشاه انجام گرفته است.