شهرمن آنلاین- سرپرست شرکت گاز استان کرمانشاه، مطالبات وصول نشده گاز بها در استان را بیش از ۷۶۲ میلیارد تومان اعلام کرد.

به گزارش خبرنگار شهرمن آنلاین، ناصر حسینی در نشست خبری که امروز 23 مرداد ماه برگزار شد، یکی از مهمترین مشکلات شرکت گاز استان را عدم وصول مطالبات مربوط به گازبها عنوان کرد و افزود: حدود ۵۰۰ میلیارد تومان از این مطالبات متعلق به بخش پتروشیمی، ۱۰۰ میلیارد تومان بخش خانگی و ۱۰۰ میلیارد تومان به بخش صنعتی و بخش های دیگر مربوط است.

وی تأکید کرد: یکی از شاخص های مهم در ارزیابی شرکت های گاز استانی، وصول مطالبات است.

حسینی افزود: در این زمینه از اصحاب رسانه می خواهیم با اطلاع رسانی دقیق و آگاه سازی مردم و ترغیب مشترکین نسبت به پرداخت به موقع  بدهی های خود به یاری شرکت گاز استان بیایند.

سرپرست شرکت گاز استان کرمانشاه با اشاره به اینکه قیمت جهانی گاز بر اساس هر متر مکعب، حد میان دو تا سه دلار است گفت: برای هر متر مکعب صادرات گاز حدود ۹۰ هزار تومان به کشور پول وارد می شود، اما در حال حاضر با وجود هزینه های بالای توزیع، متوسط گازبهای شهری برای هر متر مکعب حدود ۲۱۰ تومان است.

وی یادآورشد: انرژی گاز یکی از مهمترین انرژی های تراز اول کشور است و با هزینه کم در اختیار مردم قرار می‌گیرد. به همین دلیل مردم باید الگوی مصرف را بیشتر رعایت کنند.

حسینی متذکر شد: این انرژی با ارزش امانتی است در دست ما که باید به دست آیندگان برسد.

سرپرست شرکت گاز استان کرمانشاه با ارائه آماری از ضریب نفوذ گاز در استان کرمانشاه بیان کرد: از ۳۳ شهر استان، تاکنون به۳۰ شهر استان گازرسانی شده است و ضریب نفوذ گاز در خانوارهای شهری کرمانشاه ۹۹.۵ درصد است.

وی، ریجاب، ازگله و سومار را سه شهر استان کرمانشاه اعلام کرد که تاکنون گازرسانی نشده اند.

حسینی اظهار کرد: پیمان سپاری دو شهر ریجاب و ازگله انجام شده است و عملیات اجرایی گازرسانی به شهر ریجاب در حال اجرا است.

سرپرست شرکت گاز استان کرمانشاه بیان کرد: پروژه ازگله با موانعی روبرو است که در تلاش هستیم این موانع را برطرف کنیم.

حسینی به خالی از سکنه بودن شهر سومار اشاره کرد و یادآور شد: گازرسانی به سومار در دستور کار نیست.

وی ابراز امیدواری کرد تا پایان سال جاری یا ابتدای سال آینده گاز رسانی به ریجاب و ازگله انجام شود.

حسینی با اشاره به اینکه ۳۲۹ روستای استان با اعتبار ۳۲۰ میلیارد تومان در برنامه گازرسانی هستند گفت: در استان 2هزار و 564 روستا وجود دارد که از این تعداد 2هزار و 305 روستا قابلیت گازرسانی دارند و تا کنون یک هزار و 790 روستا گازرسانی شده اند.

وی ضریب نفود گازرسانی در مناطق روستایی استان را ۸۴.۸ درصد اعلام کرد.

حسینی گفت: اگر پروژه های در دست اجرا تکمیل شوند، ۹۴ درصد جمعیت روستایی از نعمت گاز برخوردار می شوند و ضریب نفوذ کل استان در بخش شهری و روستایی به ۹۸ درصد خواهد رسید.

وی خاطرنشان کرد: گازرسانی به ۱۸۶ روستای استان در دست طراحی است.