شهرمن آنلاین- به گفته متولی مجموعه تفریحی گردشگری سراب نیلوفر کرمانشاه، این اثر طبیعی ثبت ملی شده این روزها شرایط مساعدی ندارد و در آستانه خشک شدن قرار دارد.

محمدرضا نقدی در گفت و گو با ایسنا، از احتمال خشک شدن سراب نیلوفر در روزهای آینده خبر داد و اظهار کرد: یکی از مهمترین دلایل این مشکل، وجود حلقه‌های چاه آب به عمق 120 متر است که حجم زیادی از آب سفره های زیرزمینی را با قدرت به بیرون منتقل می کند و این مسئله کم شدن حجم آب آنها و در نتیجه کم آبی چشمه‌های آب سراب را بدنبال داشته است.

وی اضافه کرد: از طرف دیگر کشاورزان این منطقه انواع کشت‌های آب‌بر مانند ذرت، هندوانه و سیب زمینی را آن هم به شکل کشت‌های دوم و حتی سوم انجام می‌دهند که حجم قابل توجهی آب مصرف می کنند.

متولی مجموعه تفریحی گردشگری سراب نیلوفر کرمانشاه تصریح کرد: متاسفانه این عوامل باعث شده تا در حال حاضر عمق آب در سراب نیلوفر آن هم در گودال وسط سراب به حدی برسد که در روزهای آینده احتمالا خشک شود.

وی تاکید کرد: اگر این شرایط ادامه پیدا کند، شاید برای چندسال آینده دیگر سراب نیلوفری نداشته باشیم و برای همیشه خشک شود.

نقدی با بیان اینکه سراب نیلوفر به عنوان دومین اثر طبیعی ثبت ملی شده در کرمانشاه در معرض خطر خشک شدن قرار گرفته، عنوان کرد: علیرغم همه زحماتی که طی چندسال گذشته برای احیاء گل های نیلوفر در این سراب کشیده شده، اما متاسفانه نیلوفرهای آبی به دلیل کم آبی از بین رفته اند و نتیجه آن همه تلاش برباد رفت.

وی متذکر شد: سراب نیلوفر یکی از جاذبه‌های گردشگری مهم کرمانشاه است که اگر مسئولین کمک کنند تا از این شرایط خارج شود، قطعا روزهای بهتری پیش رو خواهد داشت.

این مسئول یادآور شد: باتوجه به شرایط بحرانی که این سراب زیبا دارد، از حدود دو ماه پیش پیگیری های زیادی را از طریق دستگاه های ذیربط انجام دادم، اما هیچکدام زیر بار این مشکل نمی رفتند و مدام از این دستگاه به دستگاه دیگر پاس‌کاری می کنند.