شهرمن- «پارسا قدسی» دانش‌آموز ۱۲ ساله کرمانشاهی، موفق به کسب دیپلم افتخار در نوزدهمین جشنواره بین‌المللی کارتون و کمیک کشور «کوزوو» شد.

«فخرالدین دوست‌محمد»، تصویرگر، کارتونیست و مسئول خانه کاریکاتور حوزه هنری کرمانشاه با اعلام این خبر گفت: «پارسا قدسی» در اولین دوره آموزشی کارتون در حالی که هنوز دوره آموزشی خود را کامل نکرده است، توانست دیپلم افتخار نوزدهمین جشنواره بین المللی کارتون و کمیک کوزوو ۲۰۲۲ را کسب کند.

وی افزود: اعتراف می کنم هیچ خبری به اندازه خبر درخشش هنرمندان ایرانی و به خصوص هنرمندان کرمانشاهی در جشنواره های بین المللی مرا خرسند نمی کند.

دوست‌محمد با اشاره به اهمیت کسب موفقیت هنرمندان در عرصه های بین المللی گفت: شرکت در رقابت ها و جشنواره‌های هنری در سطوح مختلف ملی و جهانی، یعنی قرار گرفتن در میان رقبایی حرفه ای از سراسر جهان و دیده شدن آثار توسط مخاطبان جهانی؛ علاوه بر این، برای کودکانی که در چنین میادینی موفق می شوند می تواند موتور محرکه و نقطه عطفی برای تداوم کار و انگیزه نیرومند برای جدی گرفتن هنر از طرف آنها و حتی والدینشان باشد.

مسئول خانه کاریکاتور حوزه هنری کرمانشاه خاطر نشان کرد: مهم است جهت گیری آموزش ها فقط و فقط محدود به آموزش تکنیک نباشد و مدرس باید افق و چشم اندازی گسترده را به کودکان جهت کاربردی کردن هنرشان نشان دهد.

دوست‌محمد با بیان اینکه هنر کارتون مهم ترین هنری است که می تواند در گسترش وسعت دید کودکان و افزایش رشد خلاقیت آنها اثر داشته باشد، افزود: از صمیم قلبم به پارسا قدسی هنرجوی خلاق و با استعدادم تبریک می گویم و برایش آرزوی توفیق روزافزون دارم.

«پارسا قدسی» دانش‌آموز پایه ششم دبستان سما ۲ شهر کرمانشاه است و موضوع کارتونش در ارتباط با جنگ و نگاهی متفاوت به تانک به عنوان یکی از ابزار جنگی است.

نوزدهمین جشنواره بین المللی کارتون و کمیک کوزوو ۲۰۲۲ با موضوع نقاشی‌های سیاه و سفید، آزاد برگزار شد و مهلت ارسال آثار شرکت کنندگان تا ۲۰ سپتامبر (۲۹ شهریور) امسال بود و جشنواره نیز ششم تا دهم اکتبر در کوزوو برگزار شد.