شهرمن آنلاین- گذراندن دوره پیش دبستانی برای غلبه بر ترس کودکان از ورود به مدرسه بسیار موثر است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با بیان این مطلب گفت: ترس از مدرسه تا حدی طبیعی است زیرا کودک هیچ تصوری از محیط جدید ندارد و رفتن به مدرسه به منزله جدایی از مادر و وارد شدن به محیط جدیدی است.

دکتر ابراهیم شکیبا بیان کرد: این نوع ترس بیشتر در روزهای اول ورود به مدرسه یا مهد کودک اتفاق می افتد و معمولاً تا چند روز بعد از بین می رود.

وی افزایش آگاهی والدین در زمینه پیشگیری از ترس کودکان از مدرسه را بسیار حائز اهمیت دانست.

شکیبا، یکی از دلایل امتناع از رفتن به مدرسه را ناشی از عدم هماهنگی کودک با محیط مدرسه، آموزگار و یا همکلاسی ها دانست و خاطر نشان کرد: برای آنکه فرزندتان بتواند استرس‌ها و ترس‌های خود را بهتر مدیریت کند، باید ارتباط مناسبی با او برقرار کنید تا راحت تر مشکلات خود را با شما در میان بگذارد و برای حل آن‌ها نیز از شما کمک بگیرد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه به والدین توصیه کرد: سعی کنید در همه امور زندگی با کودک خود رابطه دوستانه، همراه با احترام و محبت داشته باشید و تجارب خوب و لذت بخش کودکی خود را زمانی که به مدرسه می رفتید برای کودکتان تعریف کنید و از بیان خاطرات بد خودداری کنید.

وی تاکید کرد: درباره نکات مثبت رفتن به مدرسه مانند با سواد شدن، پیدا کردن دوستان خوب با کودکانتان صحبت کنید و قبل از بازگشایی مدارس، ساختمان مدرسه را به کودک نشان دهید و با او مدت زمانی را در مدرسه بگذرانید.

دکتر شکیبا عنوان کرد: چنانچه کودکتان در روزهای اول ورود به مدرسه دچار ترس و اضطراب است چند روزی در دفتر مدرسه حضور داشته باشید و کودک را به کلاس بفرستید و پس از زمان مشخصی(برای مثال در روز اول هر ۲۰ دقیقه یکبار) کودک شما را ببیند اما به تدریج این زمان را بیشتر کنید (برای مثال در روز دوم هر ۲۵ دقیقه یکبار شما را ببیند) و این کار تا زمان برطرف شدن ترس او ادامه یابد و سعی کنید کودکتان را در مدرسه با سایر دوستانش که برای رفتن به مدرسه شوق و اشتیاق بیشتری نشان می دهند آشنا کنید.

معاون بهداشتی دانشگاه خاطر نشان کرد: چنانچه علت ترس کودک به دلیل آزار و اذیت دوستان یا محیط مدرسه است، این موضوع را به مسئولان مدرسه اطلاع داده و پیگیر حل آن باشید و چنانچه کودک در برابر رفتن به مدرسه گریه و مقاومت نشان می دهد عصبانی نشوید و او را سرزنش نکنید و فقط با دلیل و منطق کودک را آرام کرده و او را با اصرار و فشار مجبور به مدرسه رفتن نکنید. بهتر است در این شرایط موضوع را با مسئولان مدرسه در میان بگذارید.

وی عنوان کرد: از معلم ها و مدیران مدرسه به خوبی و مهربانی یاد کنید و هرگز کودکان را از معلم و مدیرانشان نترسانید. برای مثال نگویید: "اگر بچه خوبی نباشی به معلم می گویم تو را تنبیه کند"

وی گفت: در انجام تکالیف مدرسه کودکانتان را راهنمایی کنید و به تغذیه و تنظیم خواب کودک قبل از رفتن به مدرسه توجه داشته باشید و اجازه دهید وسایل شخصی خود را با سلیقه خود برای رفتن به مدرسه انتخاب کند و هیچگاه  کودک خود را با سایر  کودکان فامیل یا دوستانشان مقایسه نکنید. برای مثال نگویید: "ببین فلانی سر کلاس می رود، تو هم برو"

وی در ادامه به مدیران و مربیان مدارس توصیه کرد محیط شاد، دوستانه و صمیمی برای دانش آموزان فراهم کنند و با دانش آموزان ارتباط خوبی همراه با احترام و محبت داشته باشند و از دادن تکلیف های سخت و پیچیده به دانش آموزان خودداری کنند.

دکتر شکیبا همچنین  تاکید کرد: مدیران و مربیان از تبعیض قائل شدن بین دانش آموزان خودداری کنند و از برنامه های تفریحی مانند اردوهای تفریحی-علمی و یا مسابقات جذاب و جشن ها در برنامه هایشان استفاده کنند.