شهرمن آنلاین- جلسه ستاد پیشگیری از وقوع جرم در حوزه میراث‌فرهنگی استان کرمانشاه با بررسی مشکلات قضایی این حوزه برگزار شد.

به‌گزارش شهرمن آنلاین به نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کرمانشاه، داریوش فرمانی در جلسه ستاد پیشگیری از جرایم میراث‌فرهنگی استان کرمانشاه که با حضور مدیرکل و کارکنان معاونت پیشگیری دادگستری، رییس اجرای احکام حقوقی، قضات و معاونان اداره‌کل میراث‌فرهنگی استان در محل سالن جلسات دادگستری برگزار شد، اظهار کرد: حمایت دستگاه قضایی استان از مجموعه میراث‌فرهنگی و حفاظت از آثار تاریخی و برخورد با متخلفان این حوزه همواره چشم‌گیر بوده و این امر شایسته قدردانی است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کرمانشاه، افزود: افزایش این حمایت‌ها و صدور آرای قضایی متناسب قطعا نقش باز دارنده دارد و جرائم این حوزه را کاهش می‌دهد.

وی اظهار کرد: در حوزه موضوعات حقوقی اداره‌کل به ویژه پرونده‌های مربوط به میراث‌فرهنگی و مجازات‌های در نظر گرفته شده اگر کم هزینه باشد، برای متخلفان عرصه آثار تاریخی نه تنها پیشگیری کننده نبوده بلکه دیگران نیز به ادامه تخریب‌ها تشویق می‌شود.

فرمانی گفت: همچنین زمان‌بر بودن برخی پرونده‌ها مشکلاتی را ایجاد می‌کند، که در صورت تسریع در روند قضایی نتایج آن بسیار مثمر ثمرتر خواهد بود.

وی همچنین به بحث پرونده‌های الزام آور برای اداره ‌کل اشاره کرد و گفت: قانون موضوع تامین اعتبار را مطرح کرده است اما در حوزه اجرای احکام مهلت تعریف شده رعایت نمی‌شود و باعث بروز مشکلاتی برای اداره‌کل می‌شود.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کرمانشاه در ادامه اظهار کرد: موضوع عدم صدور رای اعاده به وضع سابق بر اساس قوانین موجود که در حوزه بافت‌ها است، باعث بروز مشکلات و خطرات در آینده می‌شود و عملا متخلف با کمترین هزینه از کنار جرم می‌گذرد.

وی افزود: همچنین صدور دستور منع تعقیب و تبرئه برای حفاران و متجاوزان به آثار تاریخی در آثار و اماکنی که یا ثبت نشده‌اند یا به زعم قضات تعیین حریم نشده و یا تابلو راهنما ندارند، نیاز به تجدید نظر در صدور این گونه احکام دارد زیرا حفاران غیرمجاز با استفاده از این موضوع آینده فرهنگی کشور را مخدوش می‌کنند.

فرمانی در خاتمه به اقدامات انجام شده در خصوص پیشگیری و حفاظت از آثار تاریخی اشاره کرد و گفت: تشکیل شوراها و انجمن‌های میراث‌فرهنگی از سال گذشته در دستور کار اداره‌کل قرار دارد و حفاظت مردم محور بهترین راه کار صیانت از آثار تاریخی است.

مدیرکل پیشگیری از قوع جرم دادگستری استان کرمانشاه نیز در این نشست، ضمن اعلام حمایت دستگاه قضایی در صیانت از آثار تاریخی استان اظهار کرد: حل مشکلات حقوقی حوزه میراث‌فرهنگی باید در دستور کار قرار گیرد تا از بروز مشکلات اداری جلوگیری کرد.

هدایت حیدری گفت: دستگاه قضایی تمام تلاش خود را انجام داده تا ضمن رعایت حقوق مردم در پرونده‌های الزام آور برای دستگاه‌های دولتی، اختلالی نیز در عملکرد ادارات بوجود نیاید.

وی افزود: باید بررسی‌ها و پیگیری‌های ویژه در این زمینه انجام شود تا دقیقترین و عادلانه‌ترین نتایج حاصل شود.

در پایان این جلسه مصوب شد مکاتبه‌ای از سوی دادگستری استان با سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی برای تأمین اعتبار به موقع برای جلوگیری از انسداد حساب‌ها و تحمیل موضوع تأخیر تأدیه به ادارات انجام شود.