شهرمن- مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه از ثبت ملی چهار محوطه یادمانی دفاع مقدس در استان خبر داد.

امید قادری در گفت و گو با ایسنا، با اعلام این خبر، اظهار کرد: نشست شورای ثبت آثار ملی وزارت میراث فرهنگی، همزمان با هفته دفاع مقدس، به منظور داوری و بررسی پرونده های ارسالی استان های مختلف در حوزه دفاع مقدس تشکیل شد.

وی تصریح کرد: از استان کرمانشاه چهار پرونده برای داوری در این نشست ارسال شده بود که از ثبت ملی چهار محوطه یادمانی دفاع مقدس در استان دفاع کردیم.

مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمانشاه افزود: خوشبختانه پس از داوری صورت گرفته، اعضای شورای ثبت آثار ملی وزارت خانه آنها را واجد ارزش فرهنگی و تاریخی برای ثبت ملی دانسته و ثبت ملی این چهار پرونده تصویب شد.

وی محوطه یادمانی جبهه شهید بهشتی در سه کیلومتری ورودی شهر قصرشیرین، محوطه یادمانی شهر سومار، محوطه یادمانی شیخ صله در شهرستان ثلاث باباجانی و بیمارستان تخریب شده قصرشیرین در زمان جنگ تحمیلی را چهار محوطه ثبت ملی شده استان اعلام کرد.

قادری در ادامه با بیان اینکه با ثبت ملی این چهار محوطه یادمانی، تعداد محوطه های یادمانی ثبت ملی شده استان به عدد 9 می‌رسد، عنوان کرد: محوطه یادمانی عملیات مطلع الفجر در شهرستان گیلانغرب، محوطه یادمانی بازی دراز در ارتفاعات سرپل ذهاب، محوطه یادمان شهدای پاوه، محوطه یادمانی شهدای مرصاد و محوطه یادمانی شهید شیرودی در سرپلذهاب پنج یادمانی هستند که طی سالهای گذشته به ثبت ملی رسیده‌اند.

مدیرکل میراث فرهنگی استان با بیان اینکه اینکه استان کرمانشاه به واسطه مرزی بودن، هشت سال حضور مستقیم در جنگ تحمیلی داشت، عنوان کرد: به دلیل وجود نشانه ها و آثار زیادی که از هشت سال دفاع مقدس در استان باقی مانده، ظرفیت های بسیار خوبی برای گردشگری جنگ داریم که باید از آنها استفاده کنیم.