شهرمن-احسان رضايي

 مديرکل ثبت اسناد و املاک کرمانشاه گفت: در اواخر سال 97 هر هفته در سطح استان 2 يا سه مورد مطالبه مهريه داشتيم اما اين آمار امروز روزانه به بيش از 25 مورد افزايش پيدا کرده است.

امير بشيري در نشست خبري که به مناسبت هفته قوه قضاييه برگزار شد، با بيان اينکه يکي از وظايفي که در سال هاي اخير بر عهده اداره ثبت اسناد قرار داده شده  است، صدور اجراييه و  پيگيري وصول مهريه است، افزود: سال گذشته 5 هزار پرونده وصول مهريه از طريق اجراي ثبت در ثبت اسناد و املاک استان به ثبت رسيده است.

 وي اظهار کرد: طبق بند "ب" ماده 113 قانون برنامه ششم توسعه، به دادگاه‌ها اين اختيارات  داده شده است تا دادخواست‌هاي وصول مطالبات مهريه را نپذيرند و اين مطالبه از طريق ثبت اسناد و املاک اقدامات لازم صورت گيرد. بشيري ادامه داد:  واحدهاي  ثبت موظف به وصول مطالبات مهريه از طريق اجراي ثبت مي باشند.

وي گفت: با تصويب قانون کاداستر قرار بود  طي مدت پنج سال يعني از سال 93 که اين قانون تصويب شد، تمام اسناد دفترچه اي  به کاداستر تبديل شود اما متأسفانه فقط 10 درصد اسناد در استان کاداستري شده‌اند و در صورت تأمين اعتبار 70 تا 80 درصد املاک تا پايان سال کاداستري مي شوند.

بشيري افزود: در اداره اسناد و املاک تهيه نقشه شهري بر عهده ما است و توانسته ايم 100 درصد نقشه شهري استان را با دقت بالايي تهيه کنيم.

  وي به تعداد شرکت‌هاي ثبت شده در استان اشاره کرد و گفت: طي سال 1398 تعداد 836 شرکت تجاري، 146 موسسه غيرتجاري و 180 کارت بازرگاني و در سه ماهه سال 99 نيز 240 شرکت تجاري، 15 موسسه غيرتجاري و 28 کارت بازرگاني به ثبت رسيده است.

بشيري بيان کرد: اداره کل  ثبت اسناد و املاک بعد از دادگستري بيشترين مراجعه کننده را دارد و در سال  گذشته 450 هزار نفر به 16 واحد ثبتي استان مراجعه کرده اند.

وي تأکيد کرد: با وجود کمبود نيروي انساني، تلاش مي‌کنيم براي ارائه خدمات به مراجعه کنندگان از شيوه سنتي عبور کنيم و خدمات را به صورت الکترونيکي کردن خدمات به مراجعه کنندگان ارائه دهيم.

مديرکل ثبت اسناد و املاک کرمانشاه گفت: طبق مصوبه سال97، ثبت اسناد و املاک کرمانشاه از 2 ناحيه به 3 ناحيه افزايش پيدا خواهد کرد و قطعاً اين امر باعث کاهش ازدحام جمعيت و تسريع در روند پيشرفت کار خواهد داشت