سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه با «اشتباه» دانستن نرخ فلاکت اعلام‌شده استان در فضای مجازی، گفت: هنوز نرخ بیکاری سالانه ۱۳۹۹ اعلام‌ نشده است که بخواهیم بر مبنای آن شاخص فلاکت اقتصادی را محاسبه کنیم.
به گزارش شهرمن آنلاین به نقل از ایرنا؛ برخی رسانه‌ها در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی مدعی شده‌اند که استان کرمانشاه بالاترین نرخ فلاکت سال ۹۹ را در کشور داشته‌ است.
آن‌ها نرخ تورم ۴۰.۱ درصدی و نرخ بیکاری ۱۸ درصدی را با هم جمع و شاخص فلاکت اقتصادی استان را ۵۸.۱ درصد اعلام کرده‌اند.
سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه روز سه‌شنبه در گفت‌ و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه شاخص فلاکت اقتصادی حاصل‌ جمع نرخ تورم سالانه و نرخ بیکاری سالانه است، افزود: به‌احتمال زیاد مرکز آمار تا ۱۰ روز آینده، نرخ بیکاری سالانه را منتشر خواهد کرد که برآوردها نشان می‌دهد این نرخ در استان کرمانشاه کمتر از ۱۵ درصد است.
آن‌چنان‌که «بهزاد باباخانی» بیان کرد، تا زمان اعلام نرخ بیکاری سالانه همه استان‌ها، نمی‌توان نرخ فلاکت کرمانشاه را محاسبه کرد زیرا این شاخص‌ در مقایسه با سایر استان‌ها مشخص می‌شود.
«نرخ فلاکت» استان کرمانشاه در دهه ۹۰ نوسان زیادی داشته و گاهی اختلاف آن با نرخ کشوری تا ۱۲.۴ درصد هم رسیده اما در سال ۹۸ وضعیت رفاهی کرمانشاهی‌ها در مقایسه با میانگین کشور، بسیار نزدیک شده و به ۴۸.۶ درصد رسیده است.
شاخص فلاکت از شاخص های مهم اقتصادی است که نمایی کلی از وضعیت تورم، کسب و کار، تولید، رشد اقتصادی و حتی جرم و جنایت را نشان می دهد.
این شاخص که از حاصل جمع نرخ تورم و نرخ بیکاری به دست می‌آید، بیانگر وضعیت رفاهی مردم است.
از نظر اقتصاددانان، شاخص فلاکت یک شاخص مهم تلقی می شود زیرا به اعتقاد آنان تورم بالا در کنار بیکاری رو به افزایش، تبعات نامطلوب اقتصادی و اجتماعی در پی دارد به طوری که این شاخص به صورت مستقیم بر آمار جرم و جنایت در جامعه تاثیر می گذارد و هرگونه تغییر در آن با فاصله حدود یک ساله در میزان جرایم بروز می کند.
براساس پژوهش‌های متعدد علمی، در سال هایی که میزان شاخص فلاکت دارای رشد صعودی بوده، میزان جرم نیز دارای روندی مشابه داشته است؛ یعنی بیکاری و تورم (فلاکت) بیشتر مساوی است با جرم و جنایت بالاتر.
کاهش ۲.۵درصدی بیکاری در سال جاری
به گزارش ایرنا، طبق «سند جامع اشتغال استان کرمانشاه»، نرخ بیکاری استان در سال ۹۸ باید سه درصد، در سال ۹۹، ۲.۵ درصد و در سال ۱۴۰۰ هم ۲.۵ درصد کاهش پیدا کند تا به میانگین کشوری برسد. در سال ۹۸ با تحقق سند جامع اشتغال، سه درصد از بیکاری کرمانشاه کاسته شد و نرخ بیکاری آن پس از پنج سال دوباره به ۱۵.۷ کاهش یافت.
براساس نتایج طرح آمارگیری نیروی کار در زمستان ۹۹ که به تازگی منتشر شده، استان کردستان با نرخ بیکاری ۱۸.۸درصد، کرمانشاه با ۱۸ و آذربایجان غربی با ۱۴.۷درصد، سه استان بیکار کشور هستند.
این در حالی است که نرخ بیکاری میانگین کشوری به ۹.۷ درصد رسیده که نسبت به زمستان سال گذشته ۹ دهم درصد کمتر شده است.