شهرمن آنلاین- دادستان کرمانشاه بر لزوم حفاظت از گونه های گیاهی در حال انقراض استان تأکید کرد و به دستگاه های کم کار دراجرای طرح حدنگارهشدار داد.  

به گزارش خبرنگار شهرمن آنلاین، شهرام کرمی در جمع خبرنگاران با اشاره به اهمیت اجرای طرح حدنگار(کاداستر)، اظهارکرد: نتیجه  اجرای کامل این طرح شناسایی اراضی کشور و گامی مهم برای پیشگیری از وقوع زمین‌خواری و مبارزه با زمین‌خواران خواهد بود.

وی با تاکید براینکه همه ادارات دولتی باید در اجرای این طرح همکاری لازم را داشته باشند، بیان کرد: از سازمان ثبت اسناد و املاک استان به عنوان دستگاه متولی اجرای این طرح می خواهیم اطلاعات کلیه ی دستگاه هایی که در زمینه اجرای طرح کاداستر همکاری لازم را نداشته اند به دادسرا معرفی و مهمترین مشکلات و موانع پیش روی اجرای طرح را شناسایی و ارائه  دهند.

دادستان کرمانشاه به برداشت بی رویه برخی از گونه های گیاهی در معرض انقراض  در استان هم اشاره کرد و گفت: از آنجایی که طی سالهای اخیر برداشت‌های بی رویه سبب کاهش تراکم برخی گونه‌های ارزشمند گیاهی در استان شده و حتی خطر انقراض بسیاری از این گونه ها احساس می شود، اداره کل منابع طبیعی استان باید رویشگاه های در معرض تهدید را مورد حفاظت ویژه قرار دهد و طرح های مرتع داری با تاکید بر موضوع گیاهان دارویی مدنظر کارشناسان این حوزه قرار گیرد.

کرمی تصریح کرد: باید شرایطی را فراهم کرد که در زمینه کشت گیاهان دارویی زمینه ایجاد اشتغال، تولید و صادرات بیشتری فراهم شود.

وی افزود: در این رابطه اجرای کلاس های ترویجی و آگاه سازی عمومی از فوائد جنگل و مراتع به عنوان بستر توسعه بخش های کشاورزی اقتصادی باید در دستور کار قرار گیرد.

کرمی به موضوع شیوع آفات و برخی بیماری ها در بخشی از جنگل های استان اشاره کرد و گفت: آفت و بیماری‌ در جنگل‌ها با تغییرات اقلیمی تشدید شده و بخش هایی از جنگل های استان در معرض آسیب پذیری های غیرقابل جبران هستند، لذا اداره کل منابع طبیعی استان باید مبارزه با آفات و بیماری های جنگلی به ویژه در مناطق آسیب پذیر را در دستور کار قرار داده و در این راستا سازمان مديريت و برنامه ريزي نیز بودجه های لازم را اختصاص دهد.

دادستان کرمانشاه در خصوص کاهش شدید بارندگی در یکی دو سال اخیر اظهار کرد: باتوجه به کاهش چشمگیر نزولات آسمانی در سال گذشته و بهار سال جاری و احتمال ادامه این روند در ماه های پیش رو که می تواند مشکلات زیادی برای مردم به وجود آورد و در نهایت به بحرانی جدی تبدیل شود، دستگاه های ذیربط باید مقابله با کشت های پرآب در ماه های آتی را در دستور کار قرار دهند.