شهرمن- عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران از مرزهای بین دو استان کرمانشاه و دیالی عراق به عنوان مسیر اصلی، مقرون به صرفه و آسان برای تبادل کالا بین ایران و عراق یاد کرد.

کیوان کاشفی در نشست هیات تجاری دیالی عراق با فعالین اقتصادی کرمانشاه با بیان اینکه دو استان کرمانشاه و دیالی از دیرباز در مسیر شریان عبور کالا و زوار بین دو کشور ایران و عراق قرار داشتند، افزود: طی چند سال گذشته تحرکات داعش مراودات از این مسیر را تحت شعاع قرار داد و به سمت استان‌ها و مرزهای دیگر از جمله مرز مهران سوق یافت.

وی بازگشایی مرز خسروی پس از چند سال وقفه را نقطه عطفی برای ارتقاء مراودات دو استان کرمانشاه و دیالی دانست و اظهار کرد: رونق تعاملات بین دو استان از دو جنبه تردد زوار و تبادل کالا حائز اهمیت است.

رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه معتقد است، بازگشایی مرز خسروی برای تردد زوار علاو بر بعد معنوی، به پویایی و جنب و جوش اقتصادی در دو استان کمک خواهد کرد.

کاشفی با بیان اینکه در بعد مراودات اقتصادی نیز مسیر کرمانشاه به دیالی سهل‌ترین و مقرون به صرفه‌ترین مسیر بین دو کشور از تهران تا بغداد است، یادآور شد: در شرایطی که حاکمیت دو کشور تعاملات اقتصادی با یکدیگر را مورد تاکید دارند، اهمیت مرزهای کرمانشاه و دیالی دو چندان است.

رئیس اتاق کرمانشاه سفر کنونی هیات تجاری دیالی با حضور رئیس و اعضای هیات رئیسه اتاق بازرگانی و صنایع این استان را بیانگر عزم جدی دو استان برای گسترش مناسبات دانست و اضافه کرد: اولین قدم برای بالا بردن تعاملات، افزایش ترددها بین دو استان به منظور آگاهی از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های یکدیگر است.

وی یکی دیگر از راهکارهایی که می‌تواند به تقویت مناسبات دو استان کمک کند را سرمایه‌گذاری‌های مشترک اعلام کرد و یادآور شد: سرمایه‌گذاری‌هایی که اکنون از سوی طرف‌ ایرانی در بخش‌هایی از عراق از جمله اربیل، سلیمانیه، بغداد و ... آغاز شده، باید به دیالی هم گسترش یابد.

کاشفی به وجود دو مرز مهم خسروی و سومار بین دو استان کرمانشاه و دیالی به عنوان یک ظرفیت‌ تجاری عظیم اشاره کرد و افزود: با هدف توسعه مبادلات، لازم است فرآیندهای تجاری را تا حد امکان در این دو مرز تسهیل کرده و از تشریفات آن بکاهیم.

به گفته رئیس اتاق کرمانشاه هم اکنون تخلیه و بارگیری کالاها در این دو مرز در خاک عراق انجام می‌شود که وجود برخی مشکلات باعث افزایش زمان و هزینه شده و لازم است با همکاری دو طرف این مشکلات کاسته شود.

عضو هیات رئیسه اتاق ایران معتقد است، چنانچه شرایط مبادلات در مرزهای خسروی و سومار تسهیل شود، این دو مرز اولین گزینه‌ برای عبور کالاهای ایرانی به سمت عراق خواهند بود.

کاشفی از دیالی به عنوان محلی برای عبور و ورود کالاهای ایران به عراق یاد کرد که تسهیل شرایط در مرزها می‌تواند مسیر عبور کالا حتی تا سوریه و مدیترانه را نیز از طریق دو استان کرمانشاه و دیالی تسهیل کند.

وی سپس به زمینه‌هایی که دو استان می‌توانند همکاری‌های خود را در این بخش‌ها گسترش دهند و زنجیره آنها تقریبا در کرمانشاه تکمیل است اشاره کرد و گفت: بخش کشاورزی یکی از مهمترین حوزه‌ها است که ظرفیت‌های زیادی در بخش زراعی، باغی، دام و طیور و ... داریم.

وی با بیان اینکه در این بخش تاکید ما صرفا بر صادرات کالا نیست و باید به سمت سرمایه‌گذاری بین دو طرف نیز برویم، خاطرنشان کرد: مقرر شده دعوتنامه‌ای برای مقامات جهاد کشاورزی دیالی ارسال شود تا بتوانند از نزدیک در جریان ظرفیت‌ها و توانمندی‌های کشاورزی کرمانشاه قرار بگیرند.

کاشفی توریسم درمانی را نیز از دیگر بخش‌هایی دانست که بواسطه وجود بیمارستان‌ها و مراکز درمانی متعدد در کرمانشاه، پزشکان توانمند، تعرفه‌های مقرون به صرفه و ... می‌تواند زمینه‌ساز گسترش مناسبات بین دو استان باشد.

وی تاکید کرد: در بخش‌های دیگری از جمله صنایع غذایی، صایع ساختمانی و ... نیز ظرفیت‌های ویژه‌ای در کرمانشاه وجود دارد و تقریبا زنجیره‌های ارزش تکمیلی داریم.

نکته دیگری که مورد تاکید عضو هیت رئیسه اتاق ایران در این نشست بود برپایی نمایشگاه توانمندی‌های ایران و کرمانشاه در عراق بود و با بیان اینکه کرمانشاه آمادگی برپایی این نمایشگاه‌ها در دیالی را دارد، اظهار کرد: در این زمینه همکاری طرف عراقی را نیاز داریم، زیرا برپایی نمایشگاه‌ها می‌تواند جهشی در تبادلات اقتصادی ایجاد کند.

تقاضا برای سرمایه‌گذاری شرکت‌های ایرانی در دیالی

محمد سامی حمید رئیس اتاق بازرگانی و صنعتی دیالی نیز از سابقه طولانی تعاملات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی بین دو طرف یاد کرد و گفت: ما هرگز کمک‌های ایران به عراق در زمان داعش را فراموش نمی‌کنیم و بسیار علاقمندیم ارتباط معنوی که بین دو طرف وجود دارد، به زبان سرمایه‌گذاری ترجمه شود.

وی از شرکت‌های کوچک و بزرگ کرمانشاه دعوت کرد برای سرمایه‌گذاری به دیالی عراق بیایند و افزود: این آمادگی را داریم که شرایط را برای سرمایه‌گذاری آنها تسهیل کنیم و استاندار دیالی نیز از این جهت همراهی خوبی خصوصا با سرمایه‌گذاران ایران خواهد داشت.

رئیس اتاق بازرگانی و صنایع دیالی عراق معتقد است، سرمایه‌گذاری مشترک باعث می‌شود جایگاه شرکت‌های ایرانی در عراق و دیالی محکم شود.

سامی حمید از دیالی به عنوان استانی با ظرفیت یاد کرد که با داشتن حدود ۱.۴ میلیون نفر جمعیت در زمینه‌های متعددی قابلیت جذب سرمایه‌گذاری دارد و گفت: یکی از مهمترین زمینه‌هایی که علاقمند به همکاری در آن هستیم، توریسم سلامت است.

وی همچنین بر لزوم افزایش مراودات و ترددها بین دو استان کرمانشاه و دیالی با هدف انعکاس مشکلات به مقامات بالادست تاکید و خاطرنشان کرد: لازم است در قالب نشست‌های دو جانبه ظرفیت‌ها و توانمندی‌های دو استان در بخش‌های مختلف تشریح شود.

رئیس اتاق بازرگانی و صنایع دیالی عراق معتقد است، توسعه مناسبات اقتصادی بین دو استان و به تبع آن بین ایران و عراق می‌تواند به نزدیک شدن اقتصاد دو کشور به اقتصاد جهانی کمک کند.

لزوم تبلیغات ایران در بازار عراق

جعفر ستار الخزاعلی سرکنسول عراق در کرمانشاه نیز با تاکید بر گسترش مناسبات ایران و عراق، گفت: سنگ بنا و ستون فقرات تجارت دو طرف، راه‌ها است و باید مشکلاتی که در این بخش وجود دارد رفع شود.

وی از تبلیغات نیز به عنوان عاملی اثرگذار در معرفی کالا و خدمات ایران در عراق یاد کرد و ادامه داد: شرکت‌های ایرانی باید از طریق تبلیغات جای خود را در دیالی باز کنند.

سرکنسول عراق در کرمانشاه با بیان اینکه دو استان کرمانشاه و دیالی از دیرباز در مسیر تردد تجار و زوار بودند، عنوان کرد: مسیر بین دو استان یکی از کوتاهترین مسیرها هم برای زوار و توریسم و هم برای تبادلات تجاری است که می‌تواند به اقتصاد هر دو استان کمک کند.

وی یکی از موارد مهم دیگری که باید در مناسبات ایران و عراق مد نظر قرار گیرد را توجه به وضعیت آب‌های مرزی دانست و افزود: بسیاری از استان‌های مرزی عراق از جمله دیالی که در زمینه کشاورزی ظرفیت‌های زیادی دارند با مشکل آب خصوصا در مسیری ورود آب از ایران مواجهند که توقع داریم این موضوع با مسئولین بالادست ایران در میان گذاشته شود.