شهر من- رییس شورای شهر کرمانشاه با بیان اینکه یک سال فرصت کمی برای کار و فعالیت نیست، گفت: این مدت باقی مانده از عمر شورای شهر پنجم را از دست نمی دهیم و اولویتمان تکمیل پروژه‌های نیمه کار شهر خواهد بود.

طیب حیدری در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینکه شورای شهر پنجم در سال پایانی فعالیت خود قرار دارد، گفت: یک سال فرصت کمی نیست و قطعا در این مدت می توان کارهای بزرگی انجام داد و شورای شهر پنجم کرمانشاه هم قطعا در یک سال پایانی تمام تلاش خود را برای رفع مشکلات شهر به کار می بندد.

وی تکمیل پروژه های نیمه تمام شهری و تسریع در روند اجرای آنها را یکی از اولویت‌های مهم شورای شهر پنجم طی مدت باقی مانده از زمان فعالیتش عنوان کرد و افزود: یکی از این پروژه های مهم نیمه کاره، پروژه قطار شهری کرمانشاه است که باید روند آن تسریع شود.

وی افزود: امسال قرار است کمتر از هزار میلیارد تومان به این پروژه اختصاص داده شود که در صورت تحقق آن، اتفاقات خوبی برای این پروژه رخ می‌دهد و  با این اعتبار می توان امسال یا نهایتا اوایل سال آینده بخشی از فاز اول این پروژه -در محدوده مسیر روگذر کارمندان تا سه راه 22 بهمن- را به بهره برداری رساند.

حیدری تصریح کرد: 500 میلیارد تومان از این اعتبار بصورت فروش اوراق مشارکت خواهد بود، همچنین 250 میلیارد تومان اعتبار دیگر قرار است از محل اعتبارات دولتی به این پروژه اختصاص داده شود، شهرداری نیز قرار است مبالغی به این پروژه تزریق کند که سرجمع کمتر از هزار میلیارد تومان می شود.

رییس شورای شهر کرمانشاه یادآور شد: تلاش داریم حتی شده در یک مسیر کوتاه، مردم بتوانند از قطار شهری استفاده کنند، در آنصورت قطعا تکمیل این پروژه به مطالبه جدی مردم تبدیل خواهد شد.

وی تکمیل پروژه تقاطع «شهید سپهبد قاسم سلیمانی» را اولویت دیگر در زمینه تکمیل پروژه های نیمه تمام عنوان کرد وافزود: بعد از تکمیل این پروژه، احداث تقاطع میدان سپاه در اولویت قرار خواهد گرفت.

رییس شورای شهر کرمانشاه از تله کابین هم به عنوان یکی از پروژه های نیمه تمام شهری یاد کرد و افزود: این پروژه هم اکنون پیشرفت خوبی دارد و حتی قرار است تا پایان امسال خط و مسیر آن تکمیل شود.

صدور مجوزِ ساخت برای برخی زمین‌های "قولنامه‌ای"

حیدری در ادامه با بیان اینکه لوایح خوبی در شورای شهر تصویب شده و یا در دستور رسیدگی است، گفت: از جمله این لوایح بحث صدور مجوز ساخت و ساز برای برخی زمین های قولنامه ای بود که اتفاق بزرگی را در شهر و بویژه برای مردم حاشیه نشین رقم می زند.

وی افزود: بخش زیادی از زمین های شهر کرمانشاه قولنامه ای یا وقفی هستند و بر همین اساس تصمیم گرفته شد جهت پیشبرد امر ساخت و ساز، برای برخی از این زمین های قولنامه ای مجوز ساخت صادر شود.

وی در خصوص شرایط این زمین های قولنامه ای گفت: هر زمین قولنامه ای که حداقل یک ضلع آن به معبر متصل شود و دو ضلع دیگر آن ساخته شده باشد، می تواند مجوز ساخت بگیرد.

حیدری اشاره ای هم به اجرایی شدن قانون "پیش فروش املاک آپارتمانی" در برخی شهرهای کشور داشت و افزود: این قانون که مصوب سال 1394 است بنا به دلایلی تا به امروز در کرمانشاه اجرایی نشده و درصدد اجرایی شدن آن هستیم.

وی افزود: بر اساس این قانون اداره ثبت، اداره کل راه و شهرسازی و شهرداری های بر معاملات صورت گرفته میان پیش فروشنده و پیش خریدار واحدهای آپارتمانی نظارت کرده و با این کار از بسیاری تخلفات در این حوزه پیشگیری می شود.

وی افزود: با توجه به نظارت صورت گرفته، دیگر پیش فروشنده واحدها، نمی تواند هرطور که خواست واحدهای آپارتمانی را بسازد و بر اساس قرارداد صورت گرفته واحدهای احداثی باید نسبت به شرایط پیش فروش آن حداکثر پنج درصد تفاوت داشته باشد، در غیراینصورت امکان شکایت و پیگیری و دریافت خسارت برای پیش خریدار محفوظ است.

در سال پایانی حامی "شهردار" می مانیم

رییس شورای شهر کرمانشاه در ادامه با بیان اینکه شورای شهر در سال پایانی فعالیتش همچنان حامی شهردار فعلی باقی خواهد ماند، گفت: حمایت ما از شهردار به معنی اطاعت بی چون و چرا نیست و قطعا هرجا نقدی ببینیم بیان کرده و لوایحی که به ضرر شهر و شهرداری باشد را رد می کنیم.

وی افزود: حمایت ما از شهردار در جهت پیشبرد امور شهر است و اگر لوایحی به پیشرفت امور شهر و پروژه های شهری سرعت دهد، قطعا شورا از آن حمایت خواهد کرد.

این مسئول با بیان اینکه در شورای شهر افرادی موافق و برخی مخالف شهردار هستند، گفت: در شرایط کنونی مجموعه شورای شهر دستور کاری برای استیضاح یا تغییر شهردار ندارد، چرا که مردم از این تغییرات خسته شده اند و واقعا خواهان کار و فعالیت در شهر هستند.