شهرمن- مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کرمانشاه گفت: آبرسانی به ۵۹ روستا در هشت شهرستان این استان در قالب پویش «هر هفته الف ب ایران» به صورت ویدئو کنفرانس توسط وزیر نیرو وارد مدار بهره‌برداری ‌شد.

به‌گزارش ایرنا؛ «علیرضا کاکاوند» روز یکشنبه در آیین افتتاح این طرح ها در روستای «عزیزآباد» شهرستان صحنه در جمع خبرنگاران افزود: این طرح‌های آبرسانی در شهرستان‌های کرمانشاه ۱۹ روستا، صحنه ۱۷ روستا، سرپل‌ذهاب ۱۰ روستا، ثلاث‌باباجانی چهار روستا، گیلانغرب چهار روستا، کنگاور سه روستا، سنقر و کلیایی و دالاهو ۲ روستا را شامل می‌شود.

وی اظهارداشت: با افتتاح این طرح‌ها سه هزار و ۹۷۲ خانوار با جمعیتی بیش از ۱۴ هزار و ۳۶۰ نفر از آب شرب سالم و پایدار برخوردار می‌شوند.

وی با بیان اینکه در مجموع برای آبرسانی به این روستاها بیش از ۲۹۷ میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال هزینه شده است، گفت: برای اجرای این پروژه‌ها ۱۲۴ کیلومتر خط انتقال، ۱۷ کیلومتر شبکه توزیع آب، سه ایستگاه پمپاژ و ۸۶۰ مترمکعب مخزن اجرا شده است.

به گفته کاکاوند، مجموع اشتغالزایی مستقیم و غیرمستقیم این پروژه‌ها ۱۰۰ نفر است.

مدیرعامل شرکت آبفای استان کرمانشاه ادامه داد: اجرای پروژه‌های زیرساختی مثل آب و فاضلاب در روستاها می‌تواند رونق کشاورزی را به دنبال داشته و منجر به مهاجرت معکوس از شهر به روستا شود.

استان کرمانشاه ۲ میلیون نفر جمعیت ساکن در ۱۴ شهرستان، ۸۶ دهستان و ۲ هزار و ۵۹۵ آبادی دارد و ۲.۴ درصد جمعیت کشور در این استان ساکن هستند که از این تعداد ۷۵ درصد در نقاط شهری و ۲۵ درصد در نقاط روستایی زندگی می کنند.