شهرمن آنلاین-همزمان با گرامیداشت هفته معلم، پنجاه و دومین جشنواره فیلم رشد کودک و نوجوان آموزش و پرورش استان کرمانشاه امروز یازدهم اریبهشت ماه باحضور «سلمان محمدی» مدیرکل، مسئولان استانی، معلمان، دانش آموزان در سرسرای هوانیروز کرمانشاه افتتاح شد.

به گزارش خبرنگارشهرمن آنلاین به نقل از ایرنا، مدیرکل آموزش و پرورش استان کرمانشاه روز دوشنبه در مراسم افتتاح جشنواره فیلم رشد کودک و نوجوان؛ به اهمیت آموزش دیداری و عملی اشاره کرد و گفت: قدرت یادگیری انسان ۷۵ درصد از طریق دیدن، ۱۳ درصد از شنیدن بدست می آید؛ به همین خاطر فیلم ها به مانند یک معلم در آموزش و یادگیری مطالب درسی، اخلاقی و مهارتی دانش آموزان استفاده شوند.

سلمان محمدی گفت: بدلیل هم ذات پنداری که بچه ها با داستان، شخصیت و قهرمانان فلیم ها انجام می دهند؛ یادگیری، مطالب و انتقال پیام فیلم مطالب و محتوا از طریق یک اثر هنری مانند فیلم بسیار راحتر و ماندگارتر منتقل می شود .

وی انتخاب فیلم به خاطر قدرت انتقال محتوا و پیام برای مخاطبان را بسیارمهم و پر اهمیت دانست و بیان داشت: در جشنواره رشد سعی بر آن است؛ معلمان، دانش آموزان خودشان فیلم بسازند و یا در تهیه آن مشارکت داشته باشند و محتوای فیلم رشد کودک و نوجوان بیشتر در راستای آموزش مهارت زندگی و انتقال پیام های درسی و اخلاقی است.

مدیرکل آموزش و پرورش استان کرمانشاه در بخش دیگری از صحبت های خود، به اهداف اسناد بالا دستی وزارت آموزش و پرورش مانند سند تحول بنیادین، بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: هدف از این ۲ سند، تربیت دانش آموزان تمام ساحتی در تراز انقلاب اسلامی در راستای شکل گیری تمدن نوین اسلامی است.

محمدی بیان داشت: به همین دلیل باید محیط و فضای یادگیری و تربیت دانش آموزان تغییر پیدا کند و از آموزش صرف درسی و تئوری بیشتر به سمت آموزش های عملی رو بیاوریم.

فیلم های جشنواره رشد در تمام مدارس استان کرمانشاه به نمایش در می آید

معاون پژوهش برنامه ریزی و توسعه منابع آموزش و پرورش استان کرمانشاه نیز در این جلسه؛ جشنواره فیلم رشد را از قدیم ترین جشنواره فیلم در ایران با محوریت آموزش معرفی کرد و افزود: امروز رسانه خود یک معلم کامل، خلاق و بروز با استفاده از حواس چندگانه انسان مانند دیدن، شنیدن، القای احساس و عواطف، حس زیبای شناختی و شادی و غم است.

فردین یاوری گفت: خانواده ها، معلمان و سیستم آموزش و پرورش باید توجه کنند که فیلم و مجله های رشد که مطالب استاندارد درسی دارند برای یادگیری آموزش یک جایگاه اساسی داشته باشد.

وی گفت: پنجاه و دومین جشنواره فیلم رشد کودک و نوجوان از آذرماه سال ۱۴۰۱ از تهران آغاز شده و به مرور در بازه زمانی مشخص در تمام استان ها به نمایش در می آید و این جشنواره در استان کرمانشاه مصادف شده با هفته معلم.

یاوری اضافه کرد: فیلم های جشنواره رشد کودک و نوجوانان در تمام مدارس استان برای همه دانش آموزان در سر کلاس و یا در نمازخانه به نمایش در می آید و در کنار نمایش فیلم برای درستی انتقال پیام آن یک نشست تحلیل با حضور بچه برگزار می شود.

دبیر اجرایی جشنواره فیلم رشد کودک و نوجوان در آموزش و پرورش استان کرمانشاه ؛ فیلم های جشنواره رشد را فیلم های بلند ندانست و گفت: این فیلم ها هر کدام ممکن است از چند دقیقه در راستای انتقال یک پیام اخلاقی یا مهارت زندگی باشند و در یک کلاس چند فیلم کوتاه با مضامین مهارتی، اخلاقی، درسی به نمایش در بیاید.

یاوری در پایان اذعان داشت: فیلم های جشنواره رشد در هر یک از مقاطع تحصیلی مانند ابتدایی دوره اول، دوم، متوسطه اول و دوم؛ با توجه به مخاطب خاص و مطابق با سن آنها متفاوت است.

گفتنی است در پایان این مراسم از معلمان نمونه و برگزیده ناحیه ۲ شهر کرمانشاه قدردانی شد.