شهرمن آنلاین- با توجه به ورود موج جدید آلودگی هوا به شهرهای استان، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه رعایت نکاتی بهداشتی را در زمینه خودمراقبتی توصیه کرد.

دکتر ابراهیم شکیبا گفت: با توجه به اعلام وقوع و ورود موج جدید گرد و غبار از سوی اداره کل هواشناسی که از روز چهارشنبه شروع شده و تا‌ شنبه هفته آینده  به خصوص در شهرهای غرب استان از جمله قصرشیرین، سرپلذهاب، گیلانغرب ادامه دارد، احتمال بالا رفتن میزان ذرات کوچکتر از ۲/۵ میکرون در هوا وجود دارد.

وی تأکید کرد: به همین دلیل ضروری است هم استانی‌ها به منظور حفظ سلامت خود، توصیه‌های بهداشتی و خودمراقبتی را تا پایان شرایط آلودگی هوا رعایت کنند.

شکیبا به مردم به ویژه سالمندان، مادران باردار، کودکان و افراد دارای سابقه بیماری قلبی عروقی و تنفسی که در شهرهای بحرانی سکونت دارند توصیه کرد که تا پایان آلودگی هوا از منزل خارج نشوند.

وی از سایر افراد نیز خواست با استفاده از ماسک‌مناسب و در مواقع ضروری از منزل خارج شوند و حضور در فضای باز را به حداقل ممکن کاهش دهند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه  به ورزشکاران یاد آور شد در زمان وقوع پدیده گردوغبار، در فضای باز ورزش نکنند و کوهنوردان از کوهنوردی اجتناب کنند.

عدم حضور در پارک ها و پیاده روی در شرایط آلودگی و  گردوغبار، از دیگر توصیه های ابراهیم شکیبا بود زیرا به گفته وی مضرات و خطرات پیاده روی و حضور در پارک در شرایط آلودگی شدید هوا، بیش از منافع آن است.

شکیبا اظهار کرد: ضروری است تردد خودروهای شخصی در این روزها کاهش یابد و در صورت استفاده از خودرو ضمن استفاده سرنشینان ازماسک مناسب، شیشه ها بالا باشند تا مانع از ورود هوای آلوده شوند.

 وی توصیه کرد در صورت لزوم  خروج افراد از منزل یا محل کار، با توجه به شیوع بیماری کرونا‌، حتماً از ماسک های مناسب مانند ماسک N95یا ماسک FFP2 و یا FFP3  به همراه ماسک های سه لایه) استفاده شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه به افرادی مانند نیروهای پلیس راهور که به واسطه شغلی که دارند، بیشتر در معرض گرد و غبار قرار می گیرند، نیز توصیه کرد حتماً از وسایل حفاظت فردی به ویژه  ماسک مناسب استفاده کنند.

خودداری از مصرف سیگار و قلیان، افزایش مصرف شیر، ماست کم‌چرب، میوه و سبزیجات تازه و مایعات برای دفع سموم از بدن از دیگر راهکارهایی بود که دکتر شکیبا برای خودمراقبتی پیشنهاد کرد.

ابراهیم شکیبا با تأکید بر اینکه تا برگشت هوا به شرایط مطلوب، از هرگونه فعالیتی که منجر به افزایش آلودگی هوا می‌شود خودداری شود، افزود: نظافت سطوح مختلف در منزل و محیط کار به خوبی انجام شود، مواد غذایی به صورت روباز نباشد و ظروف نیز به صورت پوشانده یا وارونه قرار گیرند.

وی به فروشندگان‌مواد غذایی فله ای متذکر شد روی مواد غذایی را با پوشش مناسب بپوشانند و زدایش گرد وخاک از روی بسته بندی مواد غذایی لازم است مورد توجه قرار گیرد.

شکیبا گفت: افراد در صورت مواجهه با تنگی نفس و هر گونه ناراحتی قلبی- عروقی، سریعاً به نزدیک‌ترین مرکز بهداشتی و درمانی یا بیمارستان مراجعه کنند.

خودداری از گردش در طبیعت در روزهایی که هوا آلوده است، دقت در رانندگی و کاهش سرعت با توجه به محدود شدن میدان دید در هوای آلوده، از دیگر توصیه های شکیبا برای حفظ سلامت افراد بود.

وی در پایان از مردم خواست تا از طریق صدا و سیمای مرکز استان یا کانال اینترنتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه و دیگر رسانه های رسمی، وضعیت آلودگی هوا را پیگیری کنند و تا برگشتن به شرایط عادی، توصیه های بهداشتی را رعایت نمایند.