شهر من- سارا شاه آبادی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: با توجه به اینکه مراسمات بزرگی چون حج به دلیل سلامت مردم تعطیل شده، رؤسای هیئات مذهبی باید از راه اندازی دسته جات عزاداری بپردازد زیرا دسته جات با مسائل بهداشتی منافات دارد.

وی افزود: اگر هم مردم نظاره گر این دسته‌جات باشند آن هم سبب برهم خوردن نظم و فاصله می‌شود.

مدیر گروه کنترل بیماری‌های مرکز بهداشت استان کرمانشاه تصریح کرد: اگر قرار است در مساجد و مکان‌های عمومی مراسم عزاداری برگزار شود تنها با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و فاصله اجتماعی، استفاده از ماسک و پرهیز از تجمع زیاد نسبت به برگزاری آن اقدام شود همچنین بهتر است از فضای باز که تهویه دارد استفاده شود.

شاه آبادی گفت: توزیع نذورات و مواد غذایی با رعایت مسائل بهداشتی منافات دارد؛ مگر توزیع آب معدنی بسته‌بندی شده همچنین اگر قرار است نذورات توزیع شود به صورت خشک در اختیار مردم نیازمند قرار گیرد باز هم اگر اصرار به توزیع نذر به صورت پخته شده است باید به صورت بسته بندی شده و درب منازل افراد نیازمند توزیع شود و از ازدحام جمعیت جلوگیری شود.

وی عنوان کرد: افراد ناقل و دارای علائم خفیف می‌توانند بسیاری را مبتلا کنند بنابراین باید از تشکیل اجتماع برای توزیع نذورات به طور جدی پرهیز شود.

شاه‌آبادی گفت: یکی از دلایلی که کرمانشاه در کنترل موج اول شیوع کرونا موفق عمل کرد اقدامات شبانه‌روزی کادر بهداشت و درمان و نیز استفاده ۶۵ تا ۷۰ درصدی مردم از ماسک بود.

این مسئول خاطر نشان کرد: در ۱۰۲ سال گذشته آنفولانزای اسپانیایی در کل دنیا شایع شد و مردم پس از موج اول فکر کردند که می‌توانند بدون رعایت اصول بهداشتی در اجتماعات حضور یابند اما متأسفانه موج دوم و سوم بسیار وحشتناک‌تر از موج اول شد به گونه‌ای که ۵۰ میلیون نفر در مورد دوم و سوم کشته شدند بنابراین اگر می‌خواهیم مانع تکرار این حادثه شویم باید ۳۰ درصد باقیمانده از مردم نیز نکات بهداشتی را رعایت کنند.

مدیر گروه کنترل بیماری‌های مرکز بهداشت استان کرمانشاه خاطرنشان کرد: نباید چنین پنداشته شود که وضعیت کرمانشاه به شرایط پایداری رسیده بلکه عدم رعایت نکات بهداشتی سبب شیوع موج دوم کرونا خواهد شد.

این مسئول بیان داشت: در موج دوم شدت بیماری بیشتر خواهد بود و در حال حاضر نیز با بررسی‌های انجام شده دریافتیم قدرت انتقال ویروس نسبت به قبل ۳ تا ۹ برابر افزایش یافته بنابراین باید مسائل بهداشتی با شدت بیشتری رعایت شود.