شهرمن آنلاین-  یک متخصص بیماریهای عفونی با اشاره به انتشار اطلاعات ضد و نقیض در خصوص سویه BA.2 کرونا، گفت: فعلا شواهد نشان می‌دهد این سویه آنطور که باید تاثیری در افزایش بیماران بستری نداشته است.

به نقل از خبرگزاری ایسنا، دکتر علیرضا جانبخش با اشاره به شناسایی موارد سویه BA.2 در کشور و بویژه نوار غربی کشور، گفت: اطلاعات در خصوص این سویه جدید ضد و نقیض است. ابتدا عنوان می شد که این سویه سرایت بالایی داشته باشد، اما فعلا شواهد بالینی این اطلاعات را تایید نکرده است.

وی افزود: با وجود این سویه، بعد از تعطیلات نوروز افزایشی در آمار بستری ها نداشتیم و تعداد بستری ها و شهرهای قرمز در حال کاهش است.

جانبخش واکسیناسیون موثر و سابقه ابتلای افراد را در این زمینه بسیار موثر دانست و افزود: به نظر می رسد به این دو دلیل، فعلا این سویه نتوانسته کاری از پیش ببرد.

این متخصص بیماری‌های عفونی در خصوص سویه نوترکیب که حاصل ترکیب BA.1 و BA.2 است، گفت: در برخی کشورها هم این سویه گزارش شده، اما بازهم شواهدی در خصوص خطرناک بودن این سویه و سرایت بالای آن گزارش نشده است.

جانبخش در خصوص تاکید سازمان بهداشت جهانی در خصوص تداوم استفاده از ماسک، گفت: فعلا خبرهایی از برخی کشورها مانند چین به سازمان بهداشت جهانی رسیده که یک شهر 27 میلیون نفری آن در قرنطینه است و سازمان بهداشت جهانی برحسب وظیفه خود احساس خطر کرده و تمام کشورها را به تداوم استفاده از ماسک توصیه کرده است.

این متخصص بیماری های عفونی گفت: افراد باید همچنان در محیط های بسته و شلوغ و پرتراکم از ماسک استفاده کنند.