شهرمن آنلاین- اختلال استخوانی، کم خونی شدید، اختلالات پوستی، اختلالات الکترولیتی و ورم عمومی بدن از جمله علائمی است که به علت تجمع سموم اورمیک در مرحله نهایی بیماری کلیه بروز می کند.

به گزارش خبرنگار شهرمن آنلاین به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، دکتر حسین عبدی جراح ارولوژی و فلوشیپ پیوند کلیه کرمانشاه، در تشریح مرحله نهایی بیماری کلیه گفت: در این مرحله این عضو از بدن دیگر قادر به دفع سموم وتنظیم متابولیسم بدن نبوده و حجم ادرار بسیار کم شده و حتی گاهی به صفر می رسد و شاخص عملکرد کلیه یا GFR به زیر ۱۵ می رسدو عملاً کلیه ها به صورت غیر قابل برگشت خاموش تلقی می شوند.

وی در خصوص راه های درمان بیماری نارسایی کلیه با بیان اینکه علاوه بر درمان های حمایتی باید به فکر سه درمان جایگزین شامل دیالیز صفاقی، همودیالیز و پیوند کلیه باشیم، اظهار کرد: در دیالیز صفاقی با تعبیه یک کاتتر، خود فرد مایع را وارد حفره صفاق کرده و پس از چند ساعت تخلیه می کند و در همودیالیز فرد ۲ تا ۳ بار درهفته به مدت چند ساعت با مراجعه به مرکز دیالیز تحت دیالیز قرار می گیرد.

دکتر عبدی افزود: هیچ یک از روش های فوق الذکر قادر نیست به طور کامل سموم را دفع کرده و تعادل یا هموستاز بدن را برقرار کند ولی پیوند کلیه به عنوان بهترین جایگزین، کاملاً بدن را به شرایط نزدیک به طبیعی بر می گرداند.

وی با اشاره به مراقبت های پس از پیوند کلیه متذکر شد: پیوند کلیه پایان کار نیست و استفاده از داروهای سرکوبگر ایمنی برای جلوگیری از رد پیوند و مراقبت توسط نفرولوژیست یک نیاز دائمی برای این بیماران است.

دکتر حسین عبدی به فرآیند پیوند کلیه در کرمانشاه نیز اشاره کرد و گفت: پیوند کلیه یا از دهنده زنده یا بیمار مرگ مغزی انجام می شود که پیوند از دهنده زنده سالهاست در استان ما انجام می شود اما هنوز ما شرایط پیوند از بیمار مرگ مغزی را نداریم ولی با توجه به افزایش روز افزون بیماران دیالیزی و کم بودن داوطلبین اهدا کلیه زنده، بزرگترین نیاز استان ما در بستر پیوند اعضا، فراهم کردن شرایط و امکانات پیوند از کاداور یا بیمار مرگ مغزی است.

وی درخصوص اهمیت فرهنگ سازی و آگاه سازی مردم در زمینه پیوند عضو از بیمار مرگ مغزی اظهار کرد: آموزش همگانی وتفهیم غیر قابل برگشت بودن مرگ مغزی به خانواده ها و بستر سازی فرهنگی جهت داوطلب شدن افراد در زمان حیات برای اهداء عضو پس از مرگ مغزی بسیار مهم است زیرا مزیت اهداء عضو از بیمار مرگ مغزی این است که علاوه بر دو کلیه، کبد، قلب، قرنیه، پانکراس و استخوان هم قابل پیوند بوده و چندین بیمار درمان می شود.

دکتر عبدی در پایان تأکید کرد: باتوجه به اینکه هاروستینگ (برداشت عضو پیوندی از مرگ مغزی) طبق قانون، پیوند اعضا تنها وقتی عملی است که حداقل دو ارگان از بیمار مرگ مغزی به بیماران نیازمند پیوند شود و با توجه به اینکه در استان ما فقط پیوند کلیه انجام می شود بزرگترین مانع قانوتی همین قضیه است و راه اندازی پیوند قلب یا کبد در استان مهمترین چالش پیش روی ماست.