شهرمن آنلاین- مسمومیت با گاز منواکسید کرین یکی از مرگبارترین انواع مسمومیت ها است.

 رییس اداره تحقیق،توسعه و آموزش مردمی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با بیان این مطلب گفت: افرادی مانند مکانیک ها، جوشکاران، آتش نشانها، شاغلین در ترمینال های اتوبوسرانی، رانندگان تاکسی، کارگرانی که در محیط بسته از بخاری های نفتی جهت گرم کردن محیط استفاده می کنند در معرض مسمومیت با  گاز منواکسید کرین هستند.

دکتر وریا رحیمی افزود: همچنین کلیه خانواده هایی که در فصول سرد سال برای گرم کردن منازل از چراغ های نفتی یا بخاری های گازی بدون دودکش استفاده می کنند و یا نکات ایمنی در مورد نصب دودکش استاندارد را رعایت نمی کنند در معرض خطر مسمومیت با این گاز قرار دارند.

دکتر رحیمی در گفتگویی به مناسبت هفته پیشگیری از مسمومیت ها،  با تاکید بر اینکه سرد بودن لوله دودکش بخاری، دلیل بر خارج نشدن دود و گاز سمی است گفت: با توجه به آغاز فصل سرما، باید به نکات ایمنی وسایل گرمایشی توجه بیشتری نمود زیرا با رعایت نکات بسیار ساده در شروع فصل سرما می توانیم خانواده و عزیزانمان را از بروز این مسمومیت محافظت نماییم.

وی با بیان اینکه استفاده از بخاری های بدون دودکش تنها در محیط هایی که دارای تهویه و جریان مناسب هوا می باشند مجاز است تاکید کرد: از بکار بردن این وسایل در محیط های بسته و فاقد جریان هوا جداً خودداری کنید.

رحیمی متذکر شد: در هنگام استفاده از بخاری های نفتی و گازی، جهت پیشگیری از مسمومیت با گاز منوکسید کربن، اطمینان از نصب صحیح و کارکرد مناسب دودکش ها الزامی است.

به گفته وی  مواردی از مسمومیت های کشنده با منوکسید کربن در رانندگانی گزارش شده است که برای گرم کردن خودروی خود در فصول سرد سال از گاز پیک نیکی استفاده نموده اند و حضور در گاراژهای در بسته که در آن اتومبیل با موتور روشن وجود دارد خطر بروز مسمومیت با منوکسید کربن را به همراه دارد.

رحیمی تاکید کرد: تماس طولانی مدت با مقادیر کم گاز منوکسید کربن می تواند فرد را به بیماری های قلبی- عروقی مبتلا سازد و در کودکان نیز باعث ایجاد اختلالات رفتاری و کاهش حافظه و ضریب هوشی شود ضمن اینکه در دود سیگار مقادیری از گاز منوکسیدکربن موجود است و این گاز میتواند در اثر مصرف طولانی مدت سیگار سبب بروز مسمومیت مزمن در افراد سیگاری گردد.

وی افزود: همچنین نوزادان، افراد سالمند، بیماران دارای ناراحتیهای قلبی عروقی و زنان باردار در صورت تماس با منواکسید کربن حتی در صورت نداشتن علائم شدید بایستی توسط پزشک معاینه شوند، در مورد خانمهای باردار ممکن است جنین آسیب دیده باشد درحالی که علائمی در مادر مشاهده نگردد.

رحیمی با بیان اینکه علائم مسمومیت می تواند در افراد مختلف متفاوت باشد گفت: این علائم بیشتر ممکن است مانند سردرد، ضربان شدید شقیقه ها، وزوز گوش، سرگیجه، خواب آلودگی و در غلظت های بالاتر تهوع، استفراغ، تپش قلب، کاهش هوشیاری، کما و مرگ بروز کند.

رییس اداره تحقیق،توسعه و آموزش مردمی معاونت غذا و داروی دانشگاه در ادامه به بیان اقدامات اولیه در برخورد با مسمومیت ناشی از منواکسید کربن پرداخت و تاکید داشت: قبل از هرچیز سریعاً مصدومین را به هوای آزاد منتقل کنید ، بلافاصله به اورژانس زنگ زده و کمک بخواهید، در صورت امکان برای بیمار بیهوش سریعاً از اکسیژن 100 درصد استفاده نمایید.

وی با بیان اینکه در صورت قطع تنفس بیمار انجام عملیات احیاء قلبی عروقی توسط فرد آگاه برای بیمار ضروری می باشد هشدار داد: مراقب باشید، فرد کمک کننده خود نباید به صورت طولانی مدت در معرض گاز منواکسید کربن باشد زیرا خود نیز ممکن است مسموم گردد.

منواکسید کرین گازی است که در اثر سوختن ناقص سوخت های فسیلی مانند نفت، گاز، بنزین ، گازوئیل و ذغال چوب حاصل می شود و چون گازی بی رنگ ، بی بو، بی مزه و غیر محرک است مسمومیت با این گاز از جمله مسمومیت های شایع در فصول سرد سال است که به راحتی اتفاق می افتد.