شهرمن آنلاین- معاون بهداشت دانشگاه علوم  پزشکی کرمانشاه از ادامه ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به جامعه عشایری کوچ رو در مناطق قشلاق استان خبر داد.

دکتر ابراهیم شکیبا با اشاره به اینکه جامعه عشایری، بخصوص عشایر کوچنده استان کرمانشاه بخش مهمی از جمعیت استان هستند گفت: جامعه عشایری مانند جوامع شهری و روستایی شایسته دریافت خدمات بهداشتی و درمانی  می باشند.

 وی بیان کرد: با برنامه ریزی منسجم  و هماهنگی های  به عمل آمده در مراکز بهداشت شهرستان های تابعه، عشایر کوچنده درون استانی که بخش مهمی از دوران کوچ  خود را در شهرستان های گرمسیر شامل شهرستانهای‌ قصرشیرین، سومار و نفت شهر، گیلان غرب و سرپل ذهاب سپری می کنند از خدمات بهداشتی مناسب برخوردار می شوند.

شکیبا گفت: این خدمات بهداشتی شامل بهداشت محیط و کنترل آب آشامیدنی، کنترل و پیشگیری از شیوع بیماری ها، واکسیناسیون گروه های هدف، خدمات پزشکی ،مامایی، دندانپزشکی، خدمات دارویی، توزیع بسته های بهداشتی و آموزشی و ... است.

وی کرمانشاه را به دلیل  موقعیت جغرافیایی خاص  و داشتن آب و هوای چهار فصل و نیز داشتن کوه ها، مراتع و چراگاه های سر سبز یکی از استان های مهم کشور برای کوچ و اتراق عشایر سایر استان های ایلام، خوزستان و لرستان دانست و افزود: عشایر عزیز در  فصل کوچ ییلاقی نیز در حداقل ۲۴۰ نقطه و از طریق مراجعه به  ۱۶۶ خانه بهداشت  خدمات درمانی  می گیرند.

این مسئول یادآوری کرد: برخی خدمات بهداشتی و درمانی نیز در قالب تیم های سیار سلامت متشکل ازپزشک، ماما، دارویار و کارشناسان  و مراقبین سلامت در محل استقرار  به عشایر ارائه می گردد.

رئیس مرکز بهداشت استان در پایان بیان کرد: از ابتدای کوچ قشلاق عشایر تا کنون ۲۵۲۴ مورد خدمات برای عشایر انجام شده و هم اکنون ۳۸۰۸ نفر عشایر کوچنده و مقیم در استان از این خدمات برخوردارند.