شهرمن- مدیر گروه کنترل بیماری های مرکز بهداشت استان کرمانشاه، از مردم خواست برای پیشگری از شیوع و ابتلا به ویروس کرونا ماهی قرمز نخرند و در خرید سمنو و سبزه احتیاط کنند.

دکتر سارا شاه آبادی در گفتگو با خبرنگار شهرمن با بیان اینکه امسال برگزاری آداب و سنن عید نوروز و چیدن سفره هفت سین، متفاوت از همیشه باید باشد، گفت: امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا، شرایط ما با سال های گذشته بسیار متفاوت است و اگرمردم رعایت و احتیاط کنند زنجیره انتقال ویروس زودتر قطع خواهد شد و جامعه به آسایش و آرامش باز خواهد گشت.

احتمال آلودگی سبزه های بیرونی وجود دارد

مدیر گروه کنترل بیماری های مرکز بهداشت استان کرمانشاه، در خصوص خرید سبزه عید بیان کرد: احتمال آلوده بودن سبزه هایی که در بازار به فروش می رسد، وجود دارد، زیرا سرفه یا عطسه یک فرد آلوده می تواند سبزه و ظرفش را آلوده کند و چون نمی توان سبزه و ظرف آن را ضدعفونی کرد، توصیه می شود مردم از خرید سبزه اجتناب کنند. بهتر بود امسال همه در خانه سبزه را تهیه می کردند.

ماهی قرمز نخرید

شاه آبادی به توصیه های بهداشتی در باره خرید ماهی قرمز نیز اشاره کرد و گفت: اینکه ماهی قرمز در انتقال ویروس کرونا نقش دارد یا نه، هیچ گونه مطالعه دقیق و علمی صورت نگرفته است اما اگر ظرف آن آلوده و  یا  آب مورد استفاده برای ماهی آلوده باشد، مشکل ساز خواهد بود.

وی تأکید کرد: توصیه ما به افرادی که سفره هفت سین می چینند این است که برای احتیاط بیشتر، ماهی قرمز نخرند؛ اما اگر قصد تهیه کردن ماهی دارند، حتماً با دستکش و ماسک ماهی را جابه جا وانتقال دهند و حتماً آب ماهی را با رعایت مسائل بهداشتی تعویض و تنگ را ضدعفونی کنند و اگر ماهی را در کیسه حمل کرده اند کیسه را دور بیندازند.

 شاه آبادی اظهار کرد: این عمل باعث می شود از مقدار آلودگی کاسته شود.

وی متذکر شد: بهتر است در این شرایط ماهی قرمز خریداری نشود چون احتیاط شرط عقل است وعدم وجود ماهی قرمز برسر سفره هفت سین اتفاق خاصی را رقم نخواهد زد اما اگر با خرید و وجود ماهی قرمز در سفره هفت سین سلامتی انسان به خطر بیفتد هیچگاه جبران نخواهد شد.

سمنو را بجوشانید

دکتر سارا شاه آبادی توصیه ای هم برای اطمینان از پاک بودن سمنو ارائه کرد و گفت: مردم سمنویی را که از بیرون منزل تهیه می کنند حتماً بجوشانند زیرا ویروس به حرارت حساس است و  از بین خواهد رفت.

وی متذکر شد: هم استانی های عزیز به یاد داشته باشند ممکن است ظرف سمنو آلوده باشد، لذا ظرف یا کیسه  پلاستیکی سمنو را دور بیندازند و دست خود را بلافاصله ضدعفونی کنند و بشویند.