شهرمن- رئیس دبیرخانه کارگروه سلامت و امنیت غذایی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: گیاهان بهاره را که توسط خود شخص و یا از فروشندگان تهیه می شود با رعایت توصیه های لازم بهداشتی می توان مصرف کرد.
دکتر حسین بیگلری امروز (18 فروردین) در گفتگو با خبرنگار شهرمن، افزود:  گیاهان بهاره بهتر است توسط یک یا دو نفر از اعضای جوان خانواده که بدنشان دارای سیستم ایمنی قوی باشد، چیده شود.
وی با بیان اینکه  دستها باید قبل و بعد از چیدن گیاهان به خوبی شسته و ضد عفونی شوند اظهار کرد: برای پاکیزه کردن این گیاهان مراحل شستشو ، گندزدایی و انگل زدایی باید انجام شود و در هنگام پخت حرارت لازم را ببیند.
 بیگلری گفت: در شرایط فعلی عرضه  این گیاهان در بازار بسیار محدود شده است زیرا  نگرانی ما این است که هم استانی های عزیز تمایل دارند گیاهان بهاره را به صورت خام مصرف کنند.
وی به مردم توصیه کرد در هنگام خرید گیاهان بهاره حتماً دستکش بپوشند و هنگام مراجعه به منزل کیسه نایلون حاوی گیاهان را در سطل زباله بیندازند و مراحل شستشو، انگل زدایی و ضدعفونی کردن را رعایت کنند و قبل از مصرف حتماً خوب گیاهان را بپزند.
 دکتر حسین بیگری خاطر نشان کرد: به طور کلی ما همیشه توصیه می‌کنیم که مردم حتی المقدور از دستفروشان و دوره گردان که هیچگونه نظارت بهداشتی بر آنها اعمال نمی شود، مواد خوراکی نخرند.
 وی در پایان تأکید کرد: برای تهیه و مصرف گیاهان خودرو، در مرحله اول پروتکل‌های بهداشت فردی و عمومی رعایت شود؛ در مرحله دوم حتماً شستوشو همراه با انگل زدایی و ضدعفونی کردن باشد چون  آب به تنهایی کافی نیست و باید پیش از شستوشو با آب، از محلول های ضدعفونی کننده مانند کلر و یا مایع رقیق شده ظرف شویی استفاده شود و در مرحله پایانی و مرحله سوم، گیاهان باید پخته و حرارت کافی ببینند.
بیگلری متذکر شد: با رعایت این مراحل مصرف گیاهان بهاره مشکلی ندارد اما مصرف آنها  به صورت خام به هیچ عنوان توصیه نمی شود.