شهرمن- دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت: دراستان کرمانشاه تفاهم عمیقی بین علمای شیعه و اهل سنت نسبت به مفهوم امت واحده و وحدت جهان اسلام وجود دارد.


حجت الاسلام و المسلمین دکترحمید شهریاری در نشست خبری که به همت دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان کرمانشاه برگزار شد، افزود: امروز فرقه‌ها و مذاهب و ادیان مختلف در صلح و آرامش در کنار هم زندگی می کنند و استان کرمانشاه نیز یکی از استان‌های پیشتاز در حوزه وحدت امت اسلامی است.

شهریاری با اشاره به اینکه سفر به استان کرمانشاه با اهداف مختلفی انجام شده است، افزود: مهمترین هدف ما دیدار با علمای اهل سنت و شیعه کرمانشاه، علمای بزرگ شهرستان‌های پاوه و روانسر و ابلاغ پیام وحدت به ایشان بود.

وی خاطرنشان کرد: تاریخ حیات ایرانیان این مهم را به خوبی نشان داده است که ایرانیان اهل سازش و زندگی مسالمت آمیز با ادیان، فرق و مذاهب مختلف هستند.

شهریاری عنوان کرد: مسئولین استان از همدلی علمای شیعه و اهل سنت سخن می‌گویند، ما نیز در این سفر مشاهده کردیم که علمای اهل سنت و شیعه در کمال احترام و در کمال اعتماد به یکدیگر در استان فعالیت می کنند.

وی با اشاره به نقشه های دشمنان اسلام برای ایجاد تفرقه در بین مذاهب و قومیت های مختلف افزود: در این استان نقشه دشمنان تاثیری نداشته و آنها نتوانسته اند بین مذاهب و قومیت ها تفرقه ایجاد کنند.

حجت الاسلام شهریاری با تقدیر و تشکر از علمای استان کرمانشاه گفت: این علما طی ۴۲ سال گذشته پای نظام و وحدت اسلامی ایستاده و برای اعتلای جمهوری اسلامی هزینه کرده‌اند، شهید داده اند و از نظر مالی و جانی در خدمت انقلاب بوده اند.

وی یکی دیگر از اهداف سفر به استان کرمانشاه را شناخت و استفاده از ظرفیت های موجود علمای اهل تسنن برای تقویت وحدت دانست و افزود: این ظرفیت ها را پس از شناسایی در راستای تقویت وحدت و همدلی و برادری و ترویج تفکر اسلامی در داخل و خارج کشور مورد استفاده قرار می دهیم.

 شهریاری از اهداف جدید دشمنان برای ضربه زدن به اسلام و تفرقه میان مذاهب یاد کرد و افزود: دشمنان با جنگ نرم با استفاده از فضای مجازی و ماهواره تلاش می کنند نفاق و فتنه را در جهان اسلام رشد دهند و در این راه از ابزارهای مختلفی استفاده می کنند.

 وی در ادامه عنوان کرد: یکی از این ابزارها، استفاده از روحانیونی است که به جای خدمت به وحدت اسلامی در خدمت استکبار جهانی و نظام صهیونیستی هستند.

وی افزود: اینها چه شیعه و چه اهل تسنن با حضور در شبکه های معاند به مقدسات توهین کرده و احساسات عمومی را تحریک می‌کنند .

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی از راه اندازی یک پروژه کلان به نام خدمات تعاملی جهان اسلام از سوی مجمع جهانی تقریب خبر داد و گفت: در این زمینه خدمات مختلفی از جمله گردشگری، زیارتی، فرهنگی و...به چند میلیارد مسلمان ارائه میشود.

شهریاری عنوان کرد: مجمع تقریب مذاهب اسلامی برای توسعه ارتباط جهان اسلام تاسیس شده است و هدف آن رساندن این پیام به سراسر دنیا است که نظام جمهوری اسلامی نظام متخاصمی با برخی از فرقه ها و کشورها نیست.

 وی در خصوص برگزاری برنامه‌ای برای پاسداشت علمای اهل سنت کشور خبر داد و عنوان کرد: در پنجم اسفند ماه نشستی برای پاسداشت ۷۰ نفر از علمای اهل سنت کشور که طی یکسال اخیر درگذشته اند برگزار خواهد شد .

شهریاری درپایان گفت: امسال در هفته وحدت سایت "ویکی وحدت" راه اندازی و تاکنون بالغ بر دو هزار مقاله در این سایت بارگذاری شده است که امیدواریم ظرف ۵ سال آینده این تعداد  به ۱۰۰ هزار مقاله برسد تا این پایگاه اطلاع رسانی به یک بانک اطلاعاتی بزرگ در جهان اسلام تبدیل شود.

حجت الاسلام حجت الله فاضلی مسئول نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان کرمانشاه نیزدر پایان این نشست، با اشاره به اینکه دشمنان برای نفاق و اختلاف میان مسلمانان ابزارهای مختلف را به کار می‌گیرند گفت: رسانه‌ها می‌توانند نقش مهمی در از بین بردن نفاق و افزایش اتحاد میان مسلمانان داشته باشند و رسانه های استان خوشبختانه همیشه در این زمینه پیش قدم بوده اند.