شهرمن- دبیر ستاد اربعین استان کرمانشاه با بیان اینکه امسال به دلیل شرایط کرونا پیاده روی اربعین لغو شده، از تمامی زوار خواست تا به مرزها نیایند.

مسعود بهرام نژاد در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اربعین متفاوت امسال گفت: امسال متاسفانه به دلیل شیوع این ویروس منحوس از برگزاری پیاده روی اربعین محروم شده‌ایم.

وی افزود: امسال بصورت رسمی از سوی کشور عراق ممنوعیت ورود زوار اعلام شده و پیاده روی اربعین برگزار نمی شود و در همین راستا وزارت کشور با همراهی ستاد ملی کرونا دستورالعمل 15 بندی صادر کرده و مصوباتی در این زمینه داشته است.

بهرام نژاد تصریح کرد: بر اساس دستورالعمل ابلاغی امسال آیین پیاده روی اربعین برگزار نمی شود و مردم باید از حرکت به سمت مرزها و تجمع در این نقاط خودداری کنند.

وی افزود: همچنین دستگاه های فرهنگی و بویژه صدا و سیما و رسانه ها موظفند نسبت به اقناع سازی مردم و اطلاع رسانی در این زمینه اقدام کنند.

دبیر ستاد اربعین استان کرمانشاه تاکید کرد: همچنین بر اساس دستورالعمل ابلاغی امسال هیچ موکبی چه در شهرها و چه در طول جاده و مسیرهای منتهی به مرزها برپا نمی شود و در همین راستا سازمان تبلیغات اسلامی و ستاد عتبات عالیات باید جلساتی را با موکب داران و هیاتی ها داشته باشند و ممنوعیت ها در این زمینه را به آنها ابلاغ و اعلام کنند.

وی با اشاره به استقرار ایست و بازرسی‌های ویژه در مسیر تردد زوار به سمت مرز گفت: نیروهای انتظامی در طول مسیر تردد زوار مستقر بوده و زواری که قصد حرکت به سمت مرزها را داشته باشند، ضمن تکریم و احترام به شهرهایشان ارجاع می‌دهند.

بهرام نژاد تصریح کرد: قطعا این شرایط برای همه ما که هرساله میزبان زوار امام حسین(ع) بوده ایم سخت است، اما شیوع کرونا این وضعیت را رقم زده و امسال  همه باهم به سفارش مقام معظم رهبری از راه دور و با خواندن زیارت اربعین زائر سیدالشهدا خواهیم بود و همه باهم دعا می کنیم تا از این وضعیت و گرفتاری نجات پیدا کرده و سال آینده بتوانیم با شکوه هرچه بیشتر مراسم پیاده روی اربعین را برگزار کنیم.

دبیر ستاد اربعین استان کرمانشاه به برخی شایعات فضای مجازی در خصوص پذیرش زوار از سوی کشور عراق اشاره کرد وافزود: مردم نباید به این شایعات توجه داشته باشند و باید اخبار اربعین را تنها از طریق رسانه های رسمی دنبال کنند.

بهرام نژاد تاکید کرد: از زوار می‌خواهیم برای حفظ سلامت خود و دیگران امسال از راه دور این زیارت را انجام داده و به مرزها نیایند.